Domácí vánočka

0 hvězdiček z 2 hodnocení   

Upečte si doma lepší vánočku než z obchodu.

Ingredience pro přípravu receptu: Domácí vánočka

Postup pro přípravu receptu: Domácí vánočka

Z droždí s 50 g cukru uděláme kvásek. Nejdříve rozmícháme droždí s cukrem do tekuta, pak přidáme asi 100 ml teplého mléka a necháme vzejít kvásek. V míse nebo v míse kuchyňského robotu smícháme vejce, rozpuštěné máslo a cukr. Přidáme sůl, muškátový oříšek a citrónové aroma (nebo citrónovou kůru). Promícháme. Pokud používáme kuchyňský robot, nasadíme hák na hnětení. Střídavě přidáváme mouku, kvásek a zbytek teplého mléka. Vypracujeme hladké a pružné kynuté těsto. Těsto hněteme tak dlouho, aby se nelepilo na stěny. Dle potřeby přidáme mouku, je-li těsto moc řídké; nebo mléko, je-li naopak moc tuhé. Propracované těsto necháme 1 hodinu kynout.

Po hodině prohněteme a necháme další 1 hodinu kynout. Po vykynutí těsto rozdělíme na 9 stejných částí, ze kterých vyválíme stejně dlouhé válečky. Vánočku upleteme, nejprve ze 4, pak 3 a nakonec 2 dílů. Připravíme si plech, který vyložíme pečícím papírem. Jednotlivě upečené copy vždy dáváme rovnou na plech (tzn. nepřenášíme celou vánočku z pracovní plochy na plech, ale nejdříve na plech dáme cop ze čtyř dílů, pak cop ze tří, zacelíme, nakonec cop ze dvou, opět zacelíme). Aby nám vánočka "nesjela", můžeme vánočku propíchat třemi špejlemi. Vánočku přikryjeme utěrkou a necháme na plechu kynout, asi 45 minut. Jakmile jsme připraveni vánočku péct, předehřejeme troubu na 160°C. Vánočku potřeme rozšlehaným vajíčkem s 1 l vody a posypeme plátky mandlí. Pečeme 45 minut. o upečení vánočku poprášíme moučkovým cukrem.

Tagy receptu: Domácí vánočka

Hladká mouka Cukr krupice Mléko Rozinky Sekané mandle Citronoví aroma

Diskuze k receptu: Domácí vánočka

Babiččina pravá vánočka Vláčná bábovka Vánočka bez kynutí Hrníčková bramborová vánočka Sváteční vánočka Rodinná vánočka Kvásková vánočka Máslová vánočka Jednoduchá vánočka Hrníčková bramborová vánočka